DANIEL BALABÁN, IVO SUMEC
Tak co?, Maličkosti

DANIEL BALABÁN, IVO SUMEC

DANIEL BALABÁN

Studium:

  • 1979-1984 Akademie výtvarných umění v Praze, v malířském atelieru prof. Františka Jiroudka

Anotace výstavy Tak co?: 

Daniel Balabán patří mezi ty umělce, jejichž tvorba se pouze obtížně uchopuje slovy a kteří se vzpírají zjednodušeným umělecko-historickým přihrádkám. Leitmotiv tvorby Daniela Balabána souvisí s představou, že tradiční medium závěsného obrazu doposud nebylo umělecky vyčerpáno a že jeho prostřednictvím stále dokáže umělec – malíř s divákem komunikovat. Daniel Balabán cituje významná díla historie výtvarných umění, dříve šlo však o díla středověká – Mistra Teodorika, Mistra Třeboňského oltáře a další. Myrónův Diskobolos, či David Michelangela Buonarottiho patří naopak k typickým příkladům klasického pojetí umění a uzavřené formy v sochařství. Námětově také Daniel Balabán těží z „klasických“ témat malířské moderny na přelomu 19. a 20. století, kdy se umělci vymezovali oproti „vysokým syžetům“ oficiálního malířství, pěstovaného na akademiích, zdánlivě banálními výjevy z cirkusů, varieté a podobně. Kejklíři v Balabánově pojetí ovšem nejsou rozverní, nebaví publikum, neposkytují krátkodobě rozptýlení, spíše naopak sami balancují na hraně existence.

 

IVO SUMEC

Studium:

  • 1988-1994 Filozofická fakulta Ostravské univerzity

Anotace výstavy Maličkosti:

Troufám si říct, že na tradici malby obyčejných věcí svým způsobem navazuje i Ivo Sumec. Jeho obrazy,inspirované obyčejnými předměty, prostředím jeho domu, domácími zvířaty, odpadky nejsou primárně ekologicky viděné. Jsou svým způsobem hedonické. Autorovi jde o nalezení neokázalé krásy a atraktivnosti v obyčejnosti i zmaru. Předměty v obrazech jsou dobře uviděné. Jako, když jdete známou cestou a najednou vám něco padne do oka, až vás to zastaví, a vy nevíte proč. S těmito spatřenými objevenými a vyfocenými záznamy autor dále pracuje ve svých obrazech. A tak se ikonou i figurou obrazu stávají plechovka, petlahev, zničený lampion, zábradlí, plynoměr. Zmačkané plastové a plechové obaly svým tvaroslovím připomínají biologické formy. S biotem se také často konfrontují, jsou do něj často vržené, odhozené. A je to příroda, vegetace, která postupně všechno přerůstá, která se jeví trvalejší, než tyto lidské výtvory.

Daniel Balabán (z úvodního slova k výstavě Maličkosti ve Zlínské hvězdárně)

Termíny

Vstupné

20 Kč

Místo konání

Galerie Sýpka

Pořadatel

Galerie Sýpka

Fotogalerie

Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele