Patrik Kriššák
vernisáž 7. prosince 2022 v 18:00

Patrik Kriššák

Inspirace Patrika Kriššáka je různorodá a s ní se přirozeně mění jeho projev. Vytváří tématické série obrazů, v nichž vždy důsledně rozvíjí určité představy a svůj vztah ke skutečnosti. Zajímá ho příroda, není mu lhostejné, jak se bude vyvíjet dál. Do jeho obrazů se promítají hodnoty, o které můžeme přijít nebo o které dokonce již léta či desetiletí přicházíme. Přemýšlí nad ději, které sice nemusí probíhat přímo před našima očima, často zůstávají většině z nás skryté, ale přesto značně ovlivňují naši a nejen naši budoucnost.

     Jeden z malířových nejvýraznějších cyklů tvoří působivé obrazy inspirované nekonečně proměnlivými tvary korálových útesů, které jsou nedílnou součástí nádherných podmořských světů a které naše civilizace čím dál víc ohrožuje. Patrik Kriššák není zdaleka jediný umělec, koho jejich půvab a krása okouzluje. Nesporně však patří k těm, kteří si dokážou najít výrazové prostředky, jimiž ji přesvědčivě vyjádří. Jeho tvorba má ekologický podtext, působí však optimisticky, zářivě a přirozeně, jako bychom se o budoucnost nemuseli bát.

     Inspiruje ho i vývoj některých uměleckých směrů minulého století, technické objevy a možnosti, které tyto objevy přinášejí i do výtvarného projevu. Někdy využívá citací či interpretací tvorby velkých osobností druhé poloviny 20. století, ovšem s využitím úplně jiných nebo dokonce kontrastních výrazových prostředků. Přichází na vlastní výtvarné postupy, které mu dovolují osobitě vyjádřit jeho představy. V Kriššákově díle se doplňuje řád s náhodou, která ho oživuje a obohacuje. Do jeho projevu se promítá energické gesto, ale obrazy přitom mají přesně určený rytmus. Často volí čisté barevné tóny, má smysl pro jejich harmonii. Jeho malba má výraznou strukturu, působí uvolněně a přirozeně, vyvolává příjemné pocity, i když je vlastně kritická k naší společnosti.

      Umělcovu tvorbu přirozeně ovlivňuje současný životní styl spojený s nebývalým vývojem přírodních věd, techniky, elektroniky a především s proměnou komunikace mezi lidmi, s digitalizací všech oblastí lidské činnosti a někdy s až přílišným prolínáním skutečného světa s virtuálním. Promítají se ní znaky, které nám umožňují čím dál rychlejší předávání zpráv. To však ještě neznamená, že si rozumíme lépe než v minulosti. Patrik Kriššák nezobrazuje realitu, ale dojem, kterým na něj působí. Zabývá se vztahem mezi člověkem a jeho prostředím, zajímá ho často bezohledné přivlastňování a deformování přírody naší civilizací. Čím jednodušeji se vyjadřuje, tím přesvědčivěji, srozumitelněji a také esteticky přitažlivěji jeho malba působí.

Jiří Machalický

 


Patrik Kriššák (* 1986) slovenský umělec generace Y narozený v tehdejším Československu. V roce 2011 ukončil studium na Ostravské Univerzitě v Ostravě v ateliéru Malba I. u prof. Daniela Balabána. Od roku 2011 žije a pracuje v Praze v České republice. V roce 2011 byl nominován na Rakousku cenu STRABAG Art Award a ve stejném roce následovaly nominace v České republice a to Start Point Prize 2011 a Cena kritiky za mladou malbu a její přesahy v roce 2012. V roce 2015 se účastnil na prestižní výstavě Zlínský salon mladých. Rezidenční pobyt absolvoval v hlavním městě kultury roku 2016 A.i.R. Wroclaw. Kriššákova tvorba má experimentální povahu, jeho technika se řadí mezi neštětcovou malbu a nerozvíjí tak jen modernistické tradice, které započaly v Americe 60 letech, ale rozvíjí také současné trendy, které jsou ovlivněny informační technikou a novými médii, snadno rozpoznatelný rukopis, který odkazuje na tzv . "Post digital age" ve smyslu zkušenosti s počítačem a jeho grafickými programy, dostupnými na každém mobilním zařízení. Základem malby je kontakt s materiálem. Na malbu mu postačují zavařovací lahvičky v nichž má namíchanou konzistenci barvy, ty pak převrací na plátno, kde tahem vzniká barevná stopa. Tato technika předznamenává minimalistickou povahu a zaměřuje se, u abstraktních kompozic na samotné gesto. V jeho tvorbě nalezneme různé žánry jako například portréty, abstraktní automatismus zaměřený na zkoumání barvy, anebo jednotlivé "zátiší" série Domestikace, v podobě zvířat, nebo rostlin v květináči odsouzených k lidské společnosti.

Termíny

  • St 7.12.2022, 18:00 — Pá 3.2.2023, 17:00

Vstupné

50 Kč

Místo konání

Galerie Sýpka

Pořadatel

Galerie Sýpka