Czech Press Photo
2017

Czech Press Photo

Czech Press Photo je prestižní fotografická soutěž a následná výstava fotografií s více než dvacetiletou tradicí, která každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti prostřednictvím nejlepších fotografií a dokumentárních filmů nejvýznamnější události uplynulého roku napříč celým společenským spektrem od zpravodajských aktualit přes umění a portréty až po sport a přírodu.

Vznikla v roce 1995 z iniciativy fotografických publicistů Daniely Mrázkové a Vladimíra Remeše a od 21. ročníku se ředitelkou soutěže stala fotografka a galeristka Veronika Souralová.

V letošním roce hodnotila mezinárodní porota 23. ročníku soutěže Czech Press Photo práce 482 fotografů s celkovým počtem 7 277 fotografií. Videosekce se zúčastnilo 26 autorů s počtem 56 videí.

Soutěž probíhala v devíti různých foto kategorií - Aktualita; Problémy dnešní doby; Každodenní život; Lidé, o kterých se mluví; Umění  kultura; Sport; Portét; Příroda, Věda a životní prostředí; Lifestyle a třech video kategoriích Aktualita a reportáž; Feature a Investigation. Soutěžit mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku. A to jak vydavatelé, agentury, odborné školy, tak i volní fotografové.

Cílem je přinášet nezávislé a autentické obrazové svědectví o životě tak, jak je vidí doma i ve světě profesionální obrazoví žurnalisté. Soutěž se snaží motivovat autory v každodenním stereotypu jejich práce k osobním pohledům, dává možnost zveřejňovat i to, co z nejrůznějších důvodů nenachází v médiích uplatnění. V zájmu nestrannosti posuzuje práce nezávislá, každoročně obměňovaná odborná mezinárodní porota.

Letošní hlavní cenu Křišťálového oka získal slovenský forograf Martin Bandžák s fotografií zachycující chlapce stojícího na ramenou davu na manifestaci Hizballáhu v Libanonu – každoroční oslavy vítězství nad Izraelem na libanonsko-syrských hranicích. Šlo o jednu ze dvou fotografií vybraných z černobílé série kvůli její silné estetice, jež dokládá schopnost fotografa vyprávět jediným snímkem příběh. Fotografie vyniká svou kompozicí a uspořádáním jednotlivých prvků v rámci snímku a je okamžitě čitelná bez nutnosti doplňujících informací. V kontextu soutěže Czech Press Photo představuje symbolickou připomínku nevyřešených politických krizí a konfliktů na Blízkém východě, jež nadále ovládají naši politickou diskusi.

Během existence soutěže Czech Press Photo zasedly v mezinárodních porotách již desítky významných osobností - fotografové, editoři, art direktoři, šéfredaktoři, ředitelé mediálních agentur, kritici a galeristé.

Mezinárodní foto porota zasedla ve složení: Petr JOSEK – předseda poroty, fotograf Česká republika; Clément Saccomani – ředitel Noor Photo Agency, Francie; Stefano Carini – fotograf, fotoeditor a kurátor, Itálie; Juraj Mravec – publicista, investigativní reportér, Slovensko; Jan Šibík – fotograf, Česká republika; Adrian Evans – ředitel Panos Pictures, Velká Británie; Filip Láb – pedagog, Česká republika; Alžběta Jungrová– fotografka, Česká republika. 

Porota video sekce: Josef Harvan – režisér, scenárista a producent; Martina Hyndráková – partnerka mediální agentury Starlem; Olga Sommerová – režisérka dokumentárních filmů a pedagožka; Miro Švolík – fotograf; Jan Vaniš –  kameraman a fotograf.

Kurátor výstavy Leszek Wojaczek

Doprovodné programy

21. 6. 2018 Vernisáž výstavy v rámci zahájení festivalu „Valašský Špalíček 2018“.Open space.

22. 6. 2018 Open space k výstavě v rámci festivalu „Valašský Špalíček“.

23. 6. 2018 Open space k výstavě v rámci festivalu „Valašský Špalíček“.

26. 6. 2018 Současná černobílá fotografie, komentovaná prohlídka.

29. 6. 2018 Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Czech Press Photo.

30. 6. 2018 Historie Czech Press Photo – přednáška, ukázky z minulých ročníků prezentací ve Valašském Meziříčí.

3. 7. 2018 Setkání fotografů, cyklus přednášek a prezentací v rámci výstavy Czech Press Photo.

4. 7. 2018 Komentovaná prohlídka výstavy Czech Press Photo.

6. 7. 2018 Současná barevná fotografie, komentovaná prohlídka.

11. 7. 2018 Přednáška s projekci World Press Photo.

18. 7. 2018 Lektorský program. Barva ve fotografii

27. 7. 2018 Komentovaná prohlídka s kurátorem galerie

1. 8. 2018 Setkání fotografů, cyklus přednášek a prezentaci. 

10. 8. 2018 Lektorský program. Kompozice ve fotografii.

17. 8. 2018 Historie Czech Press Photo – přednáška, ukázky z minulých ročníků prezentací ve Valašském Meziříčí.

22. 8. 2018 Workshop k výstavě Czech Press Photo

29. 8. 2018  Komentovaná prohlíka výstavy Czech Press Photo

6. 9. 2018 Dernisáž výstavy - odpoledne s Czech Press Photo

Termíny

  • Čt 21.6.2018 — Čt 6.9.2018

Místo konání

Galerie Sýpka

Pořadatel

Galerie Sýpka

Videa