David Hanvald / Karel Štědrý

David Hanvald / Karel Štědrý

Výstavní projekt dvojice mladých malířů, kteří patří k frontmanům nastupující generace po roku 2000 na české výtvarné scéně.

"Neomoderní originály"

David Hanvald (nar. 1980 v Liberci) a Karel Štědrý (nar. 1985 v Praze) jsou bezesporu jedněmi z nejzajímavějších příslušníku nastupující domácí malířské generace. Oba dva absolvovali svá studia v ateliéru malířství Stanislava Diviše na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové (Hanvald absolvoval roku 2009 a Štědrý o rok později), oba dva jsou členy malířské skupiny Obr. (jejímiž dalšími protagonisty jsou Josef Achrer a Martin Krajc) a oba dva spojuje nejen víra v možnosti invenčního vývoje tradičního vizuálního média, ale také stylová zařaditelnost do proudu aktuálního umění, které se dá charakterizovat jako neomoderna. David Hanvald a Karel Štědrý stojí ve středu tohoto dění, jsou jedněmi z jeho iniciačních a nejvýznamnějších představitelů. Neomoderna v malířství pracuje zcela volně s individuálním výběrem prvků, motivů a objevů, které se dají nalézt v moderním umění od desátých do zhruba 70. let 20. století, ovšem dokáže také zcela osobitě transformovat postupy, které spojujeme s postmodernou či konceptuálním uměním. Výsledkem této syntézy je originální tvorba, která přes dané výchozí koncepty dochází k různým polohám abstrakce, začasto s využitím transformovaného jazyka geometrie či abstrahovaných elementů skutečnosti.

David Hanvald své obrazy přirozeně buduje na základě určitých předloh a rozvíjených řádů, přitom ho stejně jako výstavba obrazu zajímá práce s barvou, intervence náhody, nutnost rozhodování, osobní gesto a napětí mezi uměleckou spontáností a „vědeckým“ přístupem. Poslední dobou osobitě reinterpretuje díla řady modernistických umělců, jako jsou kupříkladu minimalistické série Donalda Judda, struktury Sol LeWitta, architektonické půdorysy Louise Kahna, židle Marcela Breuera, Josefa Hoffmanna či Bruce Naumana nebo konstrukce blindrámů Sigmara Polkeho a fotografická zátiší Josefa Sudka.

Karel Štědrý je spontánní kolorista, který své obrazy tvoří prostřednictvím barevných vrstev a tahů, které začasto využívají šálivě prostorových vlastností americké retuše. Ostatně Karel si svá od ruky geometrizovaná díla skicuje pomocí dětské modelíny,, výchozí modelem je tedy barevný reliéf. Motivem pak mohou být stejně dobře modernistická abstraktní plátna, například Pieta Mondriana, jako geometrický vzorec nebo předloha z reality, vždyť jedním ze zdrojů Karlova malování byla také estetika streetartových sprayerů. Svým osobitým stylem také zpracoval portrét či figuru. Poslední dobou si vyzkoušel i geometrické možnosti kruhu a vytvořil sérii profánních mandal a pustil se i do objektu, kterým expandoval do třetí dimenze.

Martin Dostál

David Hanvald

 • narozen 1. 12. 1980 v Liberci
 • člen skupin Obr. a Clan
 • 1996 – 2000 SUPŠ, Jablonec nad Nisou
 • 2000 – 2001 FVU, Ústí nad Labem
 • 2001 – 2002 TU, Liberec
 • 2003 – 2009 VŠUMPRUM, Praha (ateliér malířství Stanislava Diviše)

www.davidhanvald.com

Karel Štědrý

 • narozen 30. 1. 1985 v Praze
 • člen skupin Obr. a Clan
 • 1999 – 2003 Střední výtvarná škola Václava Hollara, Praha
 • 2004 – 2010 VŠUMPRUM, Praha (ateliér malířství Stanislava Diviše)

www.karelstedry.com

Výstava vznikne za podpory Ministerstva kultury ČR.

 

Termíny

 • Čt 13.10.2011 — Ne 27.11.2011

Místo konání

Galerie Kaple

Pořadatel

Galerie Sýpka

Obrázky