Zdeněk Daněk / Jan Krtička

Zdeněk Daněk / Jan Krtička

Mladé umění k tématu příroda a krajina.

Společnou výstavou dvou mladých výtvarníků Zdeňka Daňka a Jana Krtičky navazujeme na svou již tradiční řadu přehlídek mladého současného umění.

Zdeněk Daněk - Uprostřed a kolem

Hypperrealistiky přesná malba lesních porostů je odlehčena expresívní barevností intenzívních zelení. Vzpomínka na pralesy přesliček Zdeňka Buriana se mísí s představou až pop-artisticky banálních výjevů západů slunce, propastí, polí, jelenů, ale i podobných filmových záběrů. Velká plátna hustých porostů vyvolávají dojem, že už jsme tu někdy byli.

Na obrazech se zvířaty jsme svědky příběhů, stáváme se jejich součástí, jsme jedním ze zúčastněných. Udiveně hledíme očima srnců, zajíců, dravých ptáků z jejich perspektivy do krajiny nebo na zbytek stáda, nejspíše na zadky další zvěře, ale i na cizí vetřelce, účastníky dopravní nehody, policii i záchranku. Zjišťujeme, že v krajině nejsme sami, stále nás pozoruje mnoho párů očí ze všech směrů, co si o nás asi myslí? Nejsme k smíchu? Už i názvy obrazů jako „Noční hlídka“ nebo „Na čekané“ signalizují autorův nadhled a humor.

Pozdější obrazy stromů a krajin bez zvířat pak vyvolávají dojem, že podobné drama proběhlo, příběh už skončil a my jsme něco zmeškali. Pomíjivost okamžiku, tajemné záchvěvy kdesi v dáli, nezvyklý záběr, neurčitost v kontrastu s precizně vyvedeným detailem nebo tragikomická scéna, to je atmosféra Daňkových obrazů. Z této perspektivy má divák možnost prožít si přímé ztotožnění se s přírodou a zároveň nahlížet na sebe samého jako na rušivý element. Zároveň si uvědomuje, jak negativně do krajiny zasahuje a jak se svému přirozenému prostředí vzdaluje.

Curriculum vitae:

 • Narozen 12. 11. 1977 v Pardubicích.
 • 1992- 1996 Výtvarná škola Václava Hollara v Praze.
 • 1996- 1998 Malba v ateliéru prof. Nešlehy na VŠUP.
 • 1998- 1999 Stáž v at. filmové a televizní grafiky u prof. Barty na VŠUP.
 • 1999- 2003 AVU v atelieru u prof. Berana.

www.zdenekdanek.net

Jan Krtička - Dokumentace?

Autor nejprve vytvářel objekty z přírodních materiálů – listí, sněhu, kamene, ledu, apod. Přes experimenty se sklem se dostává ke stavebním prvkům - tvárnicím nebo sádrokartonovým deskám. Od baldachýnu z listí se oprošťuje od detailů a směřuje k přesnému minimalistickému vyjádření. Vznikají objekty, řady nebo sítě jednoduchých prvků, které jsou rytmickým kontrastem a zároveň doplněním přírodního prostředí. Nejenže vnášejí do krajiny tajemství, zároveň jsou otiskem radosti umělce z tvorby, jeho prožitkem při samotném pobytu v terénu. Autorova energie vložená při vzniku díla nabízí otázku, jak se příroda na díle podepisuje a objekt se proměňuje, až dojde k jeho úplnému zániku.

Jan Krtička nazval své fotografie „Dokumentace?“, protože se zabývá myšlenkou, jestli výsledkem práce není spíš nový obraz ve formě fotografie než realistický záznam akce. Nakolik dokumentární fotografie odhalí celý postup a smysl vzniku díla, či se obejde bez něj? Výsledek vskutku působí nenápadně, první myšlenkou diváka může být úvaha, zda se nejedná o aranžovanou fotografii.

Jana Bilová

Curriculum vitae:

 • Narozen 20. 1. 1979 v Olomouci.
 • 1997 - 2002 Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
 • 2002 - 2006 Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, ateliér sochařství, prof. Jan Ambrůz
 • 2003 Stipendium, Kent Institute of Art Desing, Canterbury, U.K.
 • 2004 Stipendium, Hungarian Academy of Craft and Desing, Budapest

www.jankrticka.com

Termíny

 • St 30.9.2009 — Ne 29.11.2009

Místo konání

Galerie Kaple

Pořadatel

Galerie Sýpka

Obrázky