Tomáš Lahoda / Daniela Baráčková

Tomáš Lahoda / Daniela Baráčková

Malířsky generační pohled na současnou konzumní společnost.

Tomáš Lahoda - Ad paintings

Série Ad Paintings Tomáše Lahody rekontextualizuje svět reklam z trendy časopisů. Malby reflektují sugestivní, emocionálně a eroticky nabité obrazy reklam a transformují je do psychadelicky deformovaných modelek v obležení bohatého repertoáru lascivně vyhlížejících flakónů, provedených ve vibrující, fluoreskující barevné škále.

Estetika spotřebního zboží, sláva a podmanivá aura věcí, to vše tvoří syntetický svět permanentní touhy a chtění být žádán. Produkty samotné nás svádí méně než významy, které do nich projektujeme. V takovém hyper-systému hraje produkt - osvobozen od své inherentní a profánní funkční hodnoty - zcela novou, manipulativní a manipulující roli ve vztahu ke svému obsahu a k našim očekáváním a požadavkům. Jsme svědky změny obsahu a esteticizování i těch nejběžnějších, základních produktů. Přivlastnění si aury, toho, co ten který produkt znamená a jaké signály vysílá, nabývá podoby aktu osobní sebeidentifikace a sebereflexe. Zvláště módní doplňky - accessories - jako jsou parfémy, sluneční brýle, hodinky, tašky a boty jsou téměř ideálním obrazem oltáře dneška, jako prototypy, které slouží narcisistickému uspokojení touhy, potřebě pocitu bezpečí, sociálního statusu a postavení.

Curriculum vitae:

 • Narozen 30. 4. 1954 v Praze. Žije a pracuje v Kodani a Praze.
 • 1973 - 1979 Akademie výtvarných umění v Praze
 • 1993 - 1998 vedoucí ateliéru malby, Jutská akademie výtvarných umění v Arhusu, Dánsko.
 • od roku 2007 vedoucí ateliéru Malby I., FaVU VUT v Brně
 • zastoupen v četných významných sbírkách institucionálních i soukromých v ČR, v Evropě – zejména v Dánsku, a v Německu.

www.lahoda.com

Daniela Baráčková - Bojím se hradní stráže

Ve své práci se obecně zaměřuje na projekty vycházející z jejich osobních zkušeností a autentického prožitku. Většinou na základě konkrétního intimního rozvrhu ilustruje cosi, co považuji za celospolečenský fenomén. Velká část její tvorby má základ v intuitivním zprostředkování zdánlivě jednoduchých událostí či pohnutek. Příbuznost mezi jejími akcemi, videi, obrazy a instalacemi lze hledat v soukromých zážitcích, které upravuje do podoby symbolů a symbolických akcí. Videa jsou většinou krátké inscenované události, prvky na obrazech mívají konkrétní osobní pozadí, ale málokdy, kvůli dílu samotnému, považuje za nutné toto pozadí otevřeně vyjádřit.

Curriculum vitae:

 • Narozena 6. 8. 1981 v Boskovicích. Žije a pracuje v Praze.
 • 1996 - 2000 Střední škola uměleckých řemesel, Brno
 • 2000 - 2005 Intermediální konfrontace, ateliér Jiřího Davida a Milana Saláka, VŠUP v Praze
 • 2007 Willem de Kooning Academy, Hogeschool Rotterdam, Nizozemí, Fina art
 • 2007 AVU v Praze, Malířství II. atelier Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy.

www.danielabarackova.cz

Termíny

 • St 15.7.2009 — Ne 20.9.2009

Místo konání

Galerie Kaple

Pořadatel

Galerie Sýpka

Obrázky