Výběr nejlepších fotografických snímků z prestižní fotosoutěže Czech Press Photo ve Valašském Meziříčí

Výběr nejlepších fotografických snímků z prestižní fotosoutěže Czech Press Photo ve Valašském Meziříčí

Dvě stě dvacet fotografických snímků z 22. ročníku nejprestižnější české fotosoutěže Czech Press Photo je v letním období k vidění v Galerii Kaple a Galerii Sýpka. Již posedmé mají návštěvníci Valašského Meziříčí jedinečnou příležitost shlédnout nejzásadnější události uplynulého roku pomocí objektivů fotoreportérů žijících v České a Slovenské republice. V rámci výstavy nebude chybět i doprovodný program.

 

Po dobu dvou měsíců hostí dvě galerie ve Valašském Meziříčí jedinečnou fotografickou expozici významného formátu. Czech Press Photo je obdobou mezinárodní soutěže World Press Photo a od roku 1995 podporuje zájem o fotožurnalismus jako prostředek mezilidského poznání a porozumění současného světa. Hlavním smyslem soutěže i výstav je umožnit veřejnosti být očitým svědkem událostí uplynulého roku a umožnit publicitu tomu, co má ve zkomercializovaných médiích malou nebo žádnou šanci. Czech Press Photo je platformou pro prezentaci moderního vizuálního žurnalismu a vzhledem k tomu, že fotografie se díky internetu čím dál víc sbližuje s dalšími médii, dosavadní fotografická soutěž se od roku 2013 rozšířila i o video sekci.

Výstava ve Valašském Meziříčí dává možnost intenzivně prožít radost, smutek, strach, hněv, znechucení, překvapení a další silné emoce v nejvypjatějších okamžicích života. Prezentuje se zde výběr toho nejlepšího z celkového počtu téměř 6 tisíc prací, co Czech Press Photo 2016 nabízí ve formě obrazové i mediální. Návštěvníci výstavy Czech Press Photo 2016 budou moci vidět nejen fotografii vítěze hlavní ceny „Fotografie roku“, ale také práce těch, kdo uspěli v jednotlivých kategoriích a konečně i vybrané neoceněné fotografie. Vedle tradičních kategorií, jako jsou například Aktualita a reportáž, Každodenní život či Lidé, o kterých se mluví, byly letos hodnoceny navíc kategorie nové: Problémy dnešní doby a Lifestyle. Nedílnou součástí výstavy jsou video příspěvky, které měly letos v soutěži hned tři samostatné kategorie: Aktualita a reportáž, Feature a nově navíc Investigation.

K nejsilnějším tématům tohoto ročníku patří nejenom utečenecká krize, ale třeba i válka v Sýrii, protesty proti návštěvě čínského prezidenta, Paříž po loňském teroristickém útoku či rušení dolů v severních Čechách. Oproti minulým ročníkům dala tentokrát porota větší prostor pozitivněji laděným snímkům, protože život není jen o dramatických či jinak vyhrocených událostech ale umí být také zábavný a krásný.

V rámci výstavy jsou připraveny doprovodné akce zaměřené na workshopy a besedy s fotografy, kteří se zabývají reportážní a dokumentární fotografií. 26. července v 17.00 hodin se uskuteční pod názvem "Koláž- souvislosti a juxtapozice" workshop s Františkem Balabánem, který je určený pro všechny tvořivé jedince všech věkových kategorií. Po krátkém úvodu spojeném s projekcí, kde se účastníky seznámí s technikou koláže, bude následovat volná tvorba ve stylu vystřihni a nalep. 17. srpna v 18.00 hodin se uskuteční beseda s projekcí dokumentárních fotografií zachycující život lidí na valašských samotách, časosběrné portréty a momenty z dobrodružných cest fotografa Roberta Goláně. V závěru výstavy 31 srpna v 18.00 hodin se pod názvem „Nejkrásnější Brnox nad Temží“ setkáte s fotografem Martinem Hlavicou, který představí své reportážní fotografie i video report z akcí světoznámé konceptuální umělkyně Kateřiny Šedé a nebude chybět i jeho volná tvorba. 

 

Výstava potrvá až do 31. srpna 2017 a o víkendu je výstava mimořádně otevřena od 10.00 hodin.