Viera Janušová — Maternity

Viera Janušová — Maternity

Viera Janušová nabízí osobní pohled na mateřství. Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí zve na dernisáž výstavy Viera Janušová  — Maternity, který se uskuteční v pátek 28. 1. 2021 v 18:00.

Viera Janušová, rozená Sobková, se narodila v Kežmaroku na Slovensku, ale vnímáme ji spíše jako českou výtvarnici. Studiem na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí získala první zkušenosti pro svou výtvarnou práci a zde také objevila sklo, jenž se stalo jedním z mnoha materiálů, které uplatňuje ve své tvorbě.

Na Fakultě výtvarných umění v Brně v ateliéru sochařství u prof. akad. soch. Jana Ambrůze se seznámila s konceptuálním uměním a uměním instalace, což se pro ni stalo stěžejním v následujících dílech. Zajímá ji celý proces vzniku díla od prvotního nápadu až po samotnou instalaci. Velmi často do přípravy zapojuje své blízké, přátele i veřejnost, čímž se z díla zároveň stává performance.

Tvorba Viery Janušové je založena na vztahování vlastní tělesnosti, jež se stává prostředkem zkoumání sebe sama ale i blízkého a vzdálenějšího okolí. Užívá celou řadu materiálů, nejčastěji kov, dřevo, sklo, beton, sádru, ale i přírodniny. Výrazným motivem, jež prostupuje její dílo, je zrození, život i jeho zánik ve stále proudícím čase. Její práce zaznamenává podněty z prožívaného, z dětství, mateřství a reality rodinného života. Reaguje na všudypřítomné žití a vydává o něm svědectví.

V současné době je pedagožkou na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí. Je držitelkou Čestné ceny a Ceny veřejnosti na Bienále Valmez 2008 a na výstavě představí aktuální tvorbu, jež byla komplexně vytvořena přímo pro výstavu Maternity.

 

https://sypka.kzvalmez.cz/

Facebook events

Instagram.com/galerie.kaple.sypka