Tadeáš Kotrba pracoval na své výstavě přímo v Galerii Kaple.

Tadeáš Kotrba pracoval na své výstavě přímo v Galerii Kaple.

Osobité pojetí obrazové instalace bude představeno za přítomnosti autora ve středu 22. září v 18.00 hodin. Úvodní slovo pronese Tereza Špinková. Výstava nesoucí název "Řeka" potrvá až do 14. listopadu 2021.

Tadeáš Kotrba maluje figurální krajinné obrazy s motivem cesty, bariér či objevování nových prostor. Vychází z prožitých situací, reálné krajiny a výjevy vymalované na obrazech mohou připomínat až fotografické momentky v konturách.

Jeho promyšlená posloupnost obrazů v obrazech, inteligentní způsob zacházení s obrazem-objektem jako narativní formou, souběžné prolínání malířského a grafického výrazu, navzájem se překrývající vrstvy minulého a budoucího, civilního i nadpozemského poutají naši pozornost v syntetické intenzitě. Vnímáme rovinu osobní, rozpoznáváme čitelný příběh, hned ale vstupujeme do abstraktní krajiny, prostoru obrazotvorného. V posledních letech zakomponovává do svých typických fotografických scenérií figurativní kresby, připomínající démony či anděly robustní vizáže inspirované tvorbou posledního období života otce Mária Kotrby. Obraz v danou chvíli získává dvě polohy, a to rovinu realistickou vycházejícího z reálného života autora s jakýmsi imaginárním světem stylizovaných postav.

 

Prostoru Galerie Kaple se autor zhostil svébytným způsobem a zrealizoval instalaci obrazů zapadající přímo do prostředí Galerie Kaple. Na výstavě budou k vidění díla, která ještě nikdy nebyly vystavena i obrazy nesoucí v sobě ducha kaple.

 

Tadeáš Kotrba vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté v roce 2012 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Grafika I, J. Lindovský; ateliér hostujícího pedagoga J. Merty; ateliér Malba III, M. Rittstein. V roce 2011 uskutečnil stáž na Central Saint Martins College of Art and Design v Londýně, ve Valašském Meziříčí byl finalistou Ceny Rudolfa Schlattauera v roce 2016, vystavuje doma i v zahraničí.

 

 

Organizace:     GALERIE KAPLE, Sokolská 30, 757 01 Valašské Meziříčí

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, p.o., Komenského 1, Valašské Meziříčí 

Tadeáš Kotrba — Řeka 

Vernisáž 22. září 2021 v 18:00

Úvodní slovo: Tereza Špinková

Výstava potrvá: 22.9.2021 — 14.11.2021