Malíř Jiří Kuděla vystavuje v galerii Kaple ve Valašském Meziříčí nejen abstraktně pojaté podobizny.

Malíř Jiří Kuděla vystavuje v galerii Kaple ve Valašském Meziříčí nejen abstraktně pojaté podobizny.

Slavnostní vernisáž výstavy Uni/formy proběhla ve středu 4. 3. 2015 v galerii Kaple ve Valašském Meziříčí. Výstavu netradičně zahájil z ochozu Kaple sochař a pedagog Fakulty umění OU v Ostravě Jan Šchnéberger se svou performancí obsahující přednes i operní árii. Úvodní slovo pronesl výtvarník a pedagog z katedry grafiky a kresby Fakulty umění OU v Ostravě Libor Novotný. Kurátorem výstavy je Leszek Wojaczek.

Všechny prostory galerie Kaple zaplnila díla, která jsou tematicky orientovaná především na portrét. V celkovém počtu osmadvaceti obrazů představuje galerie autorův vývoj za posledních sedm let. Název Uni/formy je záměrně dvojznačný a nabízí více možností jak jej číst. Jednak jako krojové začlenění jedinců do skupiny, nebo jako forma malířské řeči díky zvoleným malířským prostředkům.

„Na jedné straně jsou skutečně uniformy, které můžou individuální osobnost zakrýt, ale mnohem více zdůrazňuje nějaké skupinové příslušenství k určité entitě. Hlavně se to objevuje u obrazů krojů. Na druhé straně je to hříčka, která naznačuje, že se zabývá formou ve smyslu malířského jazyka. Tudíž řeší unifikovanou, nebo univerzální formou. Vlastně i unikátní formu, jelikož každý malíř se snaží být svým způsobem inovativní,“ podotkl Libor Novotný. Během výstavy budou mít návštěvníci možnost shlédnout díla za přítomnosti samotného autora Jiřího Kuděly, který již nyní přislíbil opětovnou návštěvu galerie Kaple za účelem komentované prohlídky pro veřejnost. Výstava potrvá až do 24. dubna 2015.