Komentovaná prohlídka výstavy nesoucí název „Řeka“ se uskuteční ve čtvrtek 4. listopadu v 16.00 hodinv Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí.

Komentovaná prohlídka výstavy nesoucí název „Řeka“ se uskuteční ve čtvrtek 4. listopadu v 16.00 hodinv Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí.

Svébytnou instalací obrazů narážející na ekologickou katastrofu nás provede autor výstavy Tadeáš Kotrba. Komentovaná prohlídka výstavy nesoucí název „Řeka“ se uskuteční ve čtvrtek 4. listopadu v 16.00 hodinv Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí. Výstavu můžete navštívit až do 14. listopadu 2021.

Ucelená instalace šitá na míru prostoru Galerie Kaple, na níž autor pracoval několik dní, je pro dosavadní prezentaci obrazů Tadeáše Kotrby velmi inovativní. Jedná se o kompozici obrazu a obrazových objektů narušující výrazný a těžký prostor galerie. Dlouhé kosodélníky pláten galerijní prostor dekonstruují a zároveň odkazují na motiv řeky.  Jak název výstavy napovídá, je řeka stěžejním tématem výstavy. Město Valašské Meziříčí totiž leží mezi dvěma řekami a autor hlavně reaguje na ekologickou katastrofu na řece Bečva. Instalace je tak jedinečná, že se již nikdy nebude opakovat.

Tadeáš Kotrba na svých dílech lyricky zachycuje svou rodinu, ale zároveň pracuje s kresbami svého otce, sochaře a malíře Maria Kotrby. Původně drobné kresbičky obrazů překresluje na větší formáty maleb a skrze proplétání démonických, andělských a lidských postav zhmotňuje osobní příběhy a dává je do jiných kontextů.

Tadeáš Kotrba vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté v roce 2012 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Grafika I, J. Lindovský; ateliér hostujícího pedagoga J. Merty; ateliér Malba III, M. Rittstein. V roce 2011 uskutečnil stáž na Central Saint Martins College of Art and Design v Londýně, ve Valašském Meziříčí byl finalistou Ceny Rudolfa Schlattauera v roce 2016, vystavuje doma i v zahraničí. 

 

Mimořádná opatření pro vstup do galerie

Vstup do galerie podléhá mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, podle nichž je každý návštěvník povinen mít nasazen respirátor dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95) či nanoroušku ve všech prostorách galerie a dodržovat rozestupy 1,5 metru. Účastníci komentovaných prohlídek a jiných hromadných akcí nad 20 osob se musí před vstupem do galerie prokázat:

• Negativním výsledkem antigenního testu, který není starší než 72 hodin; nebo

• Negativním výsledkem RT-PCR testu, který není starší než 7 dnů; nebo

• Platným potvrzením o dokončeném očkování ⁠⁠–⁠⁠ od poslední dávky musí uplynout nejméně 14 dní; nebo

• Potvrzením o prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění COVID-19, od něhož
neuplynulo více než 180 dnů.

Při nesplnění alespoň jedné z výše zmíněných podmínek nebude účastníkovi povolen vstup na akci ani v případě, že má uhrazené vstupné.