Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí pořádá výstavu tvorby studentů a absolventů ateliéru Design skla Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Vernisáž výstavy uvedli ve středu 11. února kurátor galerie Sýpka PaedDr. Leszek Wojaczek, vedoucí ateliéru doc. MgA. Petr Stanický, M.F.A. a Mgr. Martin Fišr. Vernisáž si nenechalo uniknout mnoho návštěvníků, mezi nimiž byla také místostarostka PaeDr. Yvona Wojaczková stejně jako proděkanka fakulty Multimediálních komunikací ve Zlíně, Mgr. Silvie Stanická, Ph.D. Výstava nastiňující prostorové invence v současném pojetí designu skla potrvá do 22. března 2015.
Galerie Sýpka představuje třicet řemeslně zpracovaných skleněných objektů, které byly přizpůsobené právě prostoru galerie. Celkem dvacet vystavujících prezentuje bohatě strukturovaný organismus jakým je právě ateliér Design skla. „Ateliér Design skla si našel svou zajímavou pozici a polohu na české umělecké scéně. Tím myslím, že nekopíruje nějaké stávající modely sklářských ateliérů, ale nemá ani potřebu se nějak násilně vyhraňovat. A Petr Stanický je jeden z mála současných autorů, kteří se svojí sklářskou tvorbou pravidelně pronikají na výstavy a do galerií, které se nevěnují speciálně sklu,“ řekl na vernisáži Martin Fišr, kurátor Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a podotkl, že „Sklo jako výsostně estetický materiál má v současném umění velice těžkou pozici, proto obdivuji všechny studenty, kteří se do těchto ateliérů ženou a jsou schopni se sklem pracovat, tak aby ukázali, že tento materiál má v současném umění skutečně co dělat.“
Ateliér Design skla vznikl teprve před sedmi lety, ale již si za tak krátkou dobu získal kvalitní mezinárodní pověst. Ateliér kráčí cestou světového kontextu a neklade důraz na české sklářské řemeslné postupy, ale naopak se snaží etablovat svébytný neokonceptuální názor, který je stěžejním bodem celé práce. Vedoucí ateliéru Design skla Petr Stanický je v odborných kruzích již řadu let pojmem, studoval na VŠUP v Praze u Kurta Gebauera a Mariana Karla, byl na postgraduálním studiu New York Academy of Art a absolvoval stáže na Edinburgh College of Art a na Rhode Island School of Design v USA. Pracoval také v ateliéru Jeffa Koonse, tudíž je personou, která přináší novum do ateliéru. Studenti v tvorbě řeší koncepční pojetí, pracují s novými technologiemi, světlem, projekcí, polarimetrií, digitálními tisky na sklo či s laserem, ale zároveň musí akceptovat technologii skla. „Co je pro mě nejsilnější je ta různorodost přístupu ke sklu. Ono se možná říká, že sklo je klasický materiál, ale zrovna tahle výstava svědčí o různých možnostech přístupu a různých nových propojeních skla s dalšími materiály. Jsem tedy moc rád, že celý ateliér má možnost se zde prezentovat,“ zahájil výstavu kurátor Leszek Wojaczek.
Vernisáže výstavy, která dostala název Jiný pohled, se zúčastnila také místostarostka Yvona Wojaczková, jež podporuje kulturu ve Valašském Meziříčí. „Těší mě, že Galerie Sýpka dává prostor mezi ostatním uměním také materiálu jako je sklo, které má i tady ve Valašském Meziříčí dlouholetou tradici. Je skvělé vidět, jak lze sklo, jako klasický materiál propojovat různorodými materiály. Daří se jim vychovávat velice zajímavé umělce, kterým přeji, aby pronikli za hranice sklářského světa,“ zhodnotila celkový pohled na výstavu Wojaczková.
(smo/cer)