Galerie Kaple a Sýpka nabízí výběr těch nejlepších fotografických snímků z prestižní fotosoutěže Czech Press Photo 2014.

Galerie Kaple a Sýpka nabízí výběr těch nejlepších fotografických snímků z prestižní fotosoutěže Czech Press Photo 2014.

Dvě stě padesát fotografických snímků z jubilejního ročníku je v současné době umístěno ve dvou galerijních prostorách.  Valašské Meziříčí nabízí jedinečnou příležitost shlédnout putovní výstavu dvacátého ročníku největší fotografické soutěže u nás. Již popáté je v galerii Kaple a galerii Sýpka prezentována výstava Czech Press Photo, která mapuje nejzásadnější události uplynulého roku pomocí objektivů fotoreportérů žijících v České a Slovenské republice.

 

Výstava Czech Press Photo je opět k vidění ve Valašském Meziříčí prostřednictvím galerie Kaple a galerie Sýpka, které po dobu dvou měsíců hostí tuto jedinečnou expozici výrazného formátu.  Jako v jediném městě na Moravě se tato výstava hned po Praze a Bratislavě uskutečňuje v galerijních prostorách v tak velkolepém měřítku. Czech Press Photo je obdobou mezinárodní soutěže World Press Photo a mapuje nejzásadnější události uplynulého roku pomocí objektivů fotoreportérů. Do tohoto ročníku se přihlásilo 267 fotografů s celkovým počtem 3 360 snímků a v galeriích je k vidění 250 nejlepších fotografií nejen ze všech osmi soutěžních kategorií.

 

Tématům letošního ročníku dominoval Ukrajinský konflikt a není divu, že „Křišťálové oko“ získal Filip Singer za snímek z počátku demonstrací na kyjevském náměstí Majdan. Mnohovýznamová fotografie znázorňuje metaforu lidského utrpení ve válečných konfliktech. Singer byl jeden z prvních Čechů, který přijel na Ukrajinu dokumentovat danou situaci. Fotografie z Ukrajiny obsadily také všechna tři vítězná místa v kategorii AKTUALITA. V sekci REPORTÁŽ získal Zlaté oko Stanislav Krupař za cestu, kterou si na vlastní kůži prožil s uprchlíky do Evropy.

 

Vedle závažných témat nabízí výstava i citlivý a originální pohled na témata menšinová, mezi něž patří například kategorie UMĚNÍ A ZÁBAVA, PŘÍRODA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ, PORTRÉT, SPORT a KAŽDODENNÍ ŽIVOT.

 

Czech Press Photo je platformou pro prezentaci moderního vizuálního žurnalismu, který napomáhá poznání a porozumění současného světa. Vzhledem k tomu, že fotografie se díky internetu čím dál víc sbližuje s dalšími médii, dosavadní fotografická soutěž se od svého 19. ročníku rozšířila o video sekci jako představitelku multimediálního žánru. Na výstavě tedy nechybí vítězná videa z kategorie ONLINE AKTUALITA a ONLINE FEATURE a další. Celá výstava je doplněna o rozhovory s vybranými fotografy a ukázkou celkového průběhu fotosoutěže Czech Press Photo.

 

I nadále je soutěž a následná výstava charakteristická výsadou umožnit divákovi být očitým svědkem událostí uplynulého roku. Zachycuje autentická obrazová svědectví dnešní doby a umožňuje vidět i to, co navzdory svým kvalitám nenachází v médiích své uplatnění.